Zastanawiasz się nad sprzedażą swojej nieruchomości? Warto sprawdzić numer księgi wieczystej. Dzięki temu dowiesz się czy wszystkie dane są poprawne. Podpowiem Ci jak to zrobić.

Jeden z najważniejszych dokumentów jakie będą Ci potrzebne do sprzedaży nieruchomości to podstawa nabycia czyli umowa w formie aktu notarialnego na podstawie której nieruchomość została Twoją własnością. W niej, w części gdzie została opisana nieruchomość znajdziesz numer dla lokalu lub tylko dla budynku. Będzie on zapisany jako „Kw nr 00001” lub „Kw nr GD1Y/00000001/1”. Co dalej? Należy sprawdzić księgę na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości w bazie elektronicznych ksiąg wieczystych. Tutaj możesz sprawdzić jak to zrobić. Jeżeli widzisz dane swojego mieszkania – udało się! Sprawa załatwiona. Jeżeli widzisz tylko dane budynku lub działki musisz jeszcze zlokalizować swój lokal.

Żeby znaleźć lokal w swojej księdze po wpisaniu numery wybierz „Przeglądanie aktualnej treści KW”.

W następnym oknie pojawi się treści księgi wieczystej dla nieruchomości gruntowej. Często będzie tak, jeżeli kupiłeś mieszkanie od dewelopera. Wtedy księga wieczysta dla mieszkania nie była jeszcze wyodrębniona i w akcie notarialnym notariusz nie mógł wskazać jej numeru. Może się okazać, że będzie tutaj bardzo wiele rekordów. To dlatego, że na tej działce prawdopodobnie znajduje się budynek kilku klatkowy lub nawet kilka budynków. Znajdź właściwy numer budynku, a później numer swojego mieszkania. Po prawej stronie znajdziesz numer księgi wieczystej dla tego konkretnego lokalu.

Jeżeli okazało się, że mimo tych wskazówek nie udało Ci się znaleźć numeru księgi wieczystej – napisz do mnie. Postaram się sprawdzić co w trzeba zrobić w Twoim przypadku. Jest jeszcze kilka innych sytuacji w których alternatywny sposób może być skuteczny.

Bartosz Suprun

Ekspert sprzedaży nieruchomości w Gdyni.

Poznaj nas