Chcesz sprawdzić swoją księgę wieczystą? Poniżej opiszę Ci najważniejsze rzeczy o których musisz wiedzieć. Przygotuj numer księgi. Jeżeli nie wiesz gdzie go znaleźć sprawdź tutaj.

Numer księgi dla Gdyni powinien mieć następującą formę GD1Y/00000001/1. Jeżeli masz tylko kilka cyfr – nie martw się. To wystarczy. Zaraz zobaczysz jak uzupełnić resztę.

Następnym krokiem jest strona Ministerstwa Sprawiedliwości i baza elektronicznych ksiąg wieczystych. Znajdziesz ją pod adresem https://ekw.ms.gov.pl/. Ważne! Sprawdzenie księgi jest darmowe. W Internecie znajdziesz inne, płatne strony na których można sprawdzić księgę wieczystą. Zaciągają one dane właśnie ze strony, którą Ci podałem. Płacenie za to nie ma sensu. Szczególnie, że tylko na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości dane są na bieżąco aktualizowane. Na stronie wybierz „Przeglądanie księgi wieczystej”.

W kolejnej zakładce musisz podać pełen numer księgi wieczystej dla lokalu, który Cię interesuje. Składa się on z 3 części:

  • czteroznakowy kod wydziału w którym księga jest prowadzona,
  • numer księgi wieczystej,
  • cyfra kontrolna.

Jeżeli masz numer składający się z 3 części to super, wpisz go i przejdź dalej. Jeżeli masz tylko numer księgi wybierz z listy rozwijanej kod odpowiedni dla miejscowości w której znajduje się wydział w którym księga jest prowadzona. Gdynia to GD1Y, Gdańsk GD1G a Sopot GD1S. Jeżeli miejscowości nie ma na liście wydział jest prawdopodobnie przy najbliższym sądzie rejonowym. Napisz do mnie, jeżeli nie możesz go zlokalizować. Kolejna część do wpisania to numer, który powinien mieć 8 cyfr. Jeżeli ma mniej i tak go wpisz, zera uzupełnią się automatycznie. Zwróć uwagę, żeby były na początku czyli dla numeru 1234 musi powstać numer 00001234. Ostatnia część to cyfra kontrolna. Najszybciej będzie zwyczajnie wpisać kolejno cyfry od 0 do 9 i sprawdzić, która pozwoli przejść do kolejnego okna.

Jeżeli to się udało masz już kompletny numer. Możesz spokojnie przeanalizować zapisy w swojej księdze wieczystej i sprawdzić co ewentualnie wymaga złożenia wniosku w sądzie do sprostowania lub wykreślenia.

Bartosz Suprun

Ekspert sprzedaży nieruchomości w Gdyni.

Poznaj nas